İŞİMİZ EKMEĞİMİZ, İŞ YERİMİZ ONURUMUZDUR...

TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI

106. YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ'Nİ KUTLUYORUZ

ÇANAKKALE ZAFERİ

 
  

“Eşi benzeri görülmemiş bir vatan savunması”

106. YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİNİ KUTLUYORUZ

 Bugün 20. Yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın zaferle sonuçlanmasının yıl dönümü. 1. Dünya Savaşının sürdüğü 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşları emperyalist ülkelerin yenilgisiyle sonuçlanmıştır.

18 Mart’ta kazanılan zaferle, emperyalist işgalciler İstanbul’u ve boğazları ele geçirememiştir. Yokluklar ve yoksulluklar içinde olan bir millet, çağın en güçlü devletlerine, donanmasına ve silahlarına karşı toplu bir direnişle karşı koymuştur. Böylesine koşullardadünyanın en güçlü donanması Çanakkale’de bozguna uğratılmış, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünya görmüştür.

Çanakkale Zaferi; imparatorlukların yıkılışıyla tarihin akışını değiştirmiş, bir ulusun doğuşu yönündeki ilk savaş olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunu müjdelemiştir.

Çanakkale Zaferi; bağımsızlık ve özgürlük mücadelelerine örnek olmuş, bir halkın akıttığı kanıyla, kaybettiği canıyla eşi benzeri görülmemiş bir vatan savunmasının simgesi olmuştur.

Çanakkale Zaferi ile bir destan yazılmıştır. Bu destanın her satırında onur mücadelesi vardır, kahramanlık vardır. Elbette bu destandan çıkarılacak dersler, alınacak örnekler de vardır.

Çanakkale Zaferi, ülkeyi baştan yaratacak kadronun birbirini tanımasını ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kaynağını oluşturmuştur.

Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemalin bu savaşlardaki öngörüsü ve başarısı Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza ışık tutmuştur.

Emperyalist devletlerin Anadolu ve Boğazlar’ı işgal etmek istemeleri, yüz binlerce insanın ölümüyle noktalanmıştır.Çanakkale Savaşları genç-yaşlı binlerce insanımızın kaybına yol açmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, “Savaş cinayettir” diyordu. Çanakkale Savaşları’nda 253 bin askerimizin şehit düşmesi savaşın bir cinayet olduğunu göstermiştir. Başta komşularımız olan Irak ve Suriye olmak üzere, tüm Ortadoğu ve dünyada süren savaşlarda insanlık dışı cinayetler işlenmektedir. Dünyanın Çanakkale Savaşları’ndan alması gereken pek çok ders vardır.

Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünde bu büyük zaferin gururunu yaşatan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyoruz. 

 

 

                                                                                                                        Türkiye YOL-İŞ Sendikası

                                                                                                                       Genel Merkez Yönetim Kurulu