İŞİMİZ EKMEĞİMİZ, İŞ YERİMİZ ONURUMUZDUR...

TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI

İNSANA YAKIŞIR İŞ - DAHA İYİ BİR GELECEK

İNSANA YAKIŞIR İŞ

DAHA İYİ BİR GELECEK

07 Ekim “Dünya İnsana Yakışır İş Günü”, 2008 yılından bu yana tüm dünyada işçilerin ve sendikaların insana yakışır işi teşvik etmek ve savunmak adına ortak bir çağrıda bulundukları bir gün olarak kutlanmaktadır. Bu sene kutlamalar dünyayı etkisi altına alan sağlık krizinin ortasında gerçekleştirilecektir. Bu kriz dünya genelinde uzun zamandır süre gelen ekonomik krizi derinleştirmekte ve var olan eşitsizlikleri ve güvencesiz çalışma koşullarını arttırmaktadır. Milyonlarca işçi uzun süre iş bulamama, çalışma koşullarında kötüleşme, ücretlerde azalma, sağlık hizmetlerinden ve sosyal güvenceden mahrum kalma tehditi ile karşı karşıyadır.

BWI’nin genç üyeleri için, genç işçilerin işsiz kalma ihtimalinin yetişkinlerden üç kat daha fazla olması kabul edilemez bir gerçektir. Ekonomilerin, insana yakışır iş üretmekte başarısız olmasından bu yana, güvencesiz ve güvenliksiz çalışma genç işçiler için süregelen bir sorun haline gelmiştir. Genç işçiler, mevcut krizin 2007 - 2008 ekonomik krizinden daha yıkıcı etkileri olacağından ve bu etkiler sebebi ile uzun dönemli bir işsizlik sorunu yaşanabileceğinden endişe duymaktadırlar.

Bu endişeler ışında BWI Gençlik kolu, 07 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü’nde “İnsana Yakışır İş İçin Mücadele Et. Daha İyi Bir Gelecek İnşaat Et” sloganı ile bir kampanya hazırladı ve tüm BWI üyelerini 7 Ekim günü eylem ya da etkinlikler düzenleme yoluyla kampanyaya katılmaya davet etmektedirler. BWI kampanya dahilinde, 7 Ekim tarihine kadar, sosyal medya hesaplarında gençler tarafından hazırlanan çeşitli video ve görsel materyalleri paylaşacaktır. Paylaşımları Twitter, Facebook ve Instagram’da “BWI Global Union” ismi ve/veya #decentworkbetterfuture etiketi altındatakip edebilirsiniz.

 
 

 

BWI Kampanya Posteri.jpg