İŞİMİZ EKMEĞİMİZ, İŞ YERİMİZ ONURUMUZDUR...

TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Kurtuluş Savaşı


29.08.2018

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
KUTLU OLSUN

 

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, ülkemizi işgal edip, Ulusumuzu esaret altına almak isteyen emperyalist güçlere karşı, Ulusumuz Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit vererek kazanmış ve mazlum uluslara örnek olmuştur.

Atatürk 19 Mayıs 1919`da Samsun’a çıkarak mücadeleyi başlatmıştır.

23 Nisan 1920`de TBMM’nin kurulması ile de Ulusun yönetimi halkın iradesine verilmiş ve Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara olmuştur.

TBMM “Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı” görüşünden hareketle, düşmanla mücadele kararı almış, yokluk içinde var edilen düzenli ordu ile Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır.

Doğu’da Ermeni çeteleri yok edilirken, batı cephesinde, Yunanlılara karşı I. ve II. İnönü Savaşlarının kazanılması ordumuzun ve ulusumuzun moral gücünü en üst seviyeye çıkarmıştır. Ancak Yunan ordusu yeniden saldırıya geçmiş, bu saldırı üzerine Mustafa Kemal, Türk Ordusuna: “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” emrini vermiştir.

Türk ordusu, Ulu Önderinin bu emri ile 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesini kazanarak savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir.

Kazanılan bu zaferin sonrasında, TBMM tarafından Mustafa Kemal’e “Gazi” ünvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmiştir.

Sakarya Meydan Savaşından 1922 yılı Ağustos ayına kadar, hazırlıklarını tamamlayan Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal’in komutasında 26 Ağustos 1922`de düşmana taarruza başlamış, bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiştir. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış, sağ kalanlar ise esir alınmıştır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan bu savaş, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırılmış, Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edilmiş, 9 Eylül 1922`de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan tamamen temizlenmiştir.

Ulusumuzun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalist güçlere karşı kazandığı bu zafer, 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak büyük bir gururla kutlanmaktadır ve sonsuza dek kutlanacaktır.

Hunharca gerçekleştirilen terör eylemleri ile ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen şer güçler bilmelidirler ki; bundan böylede Türk Ulusu, ordusu ve polisi ile birlikte tek vücut halinde dimdik ayaktadır ve sonsuza dek ülkesinin ve ulusunun birlik ve bütünlüğünü koruma azmi ile Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacaktır.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor ve vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyoruz.

 

                                                                                                                                                      TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI

                                                                                                                                                      YÖNETİM KURULU