İŞİMİZ EKMEĞİMİZ, İŞ YERİMİZ ONURUMUZDUR...

TÜRKİYE YOL-İŞ SENDİKASI

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ

YOL-İŞ Sendikası Basın Açıklaması


11.12.2018

 

GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ


TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Asgari Ücretle ile İlgili Yaptığı Açıklamaya Katılıyor ve
Genel Başkanımıza Yapılan Karalama Kampanyasını Kınıyoruz 


Türkiye YOL-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücretle ilgili olarak yaptığı açıklama üzerine Sayın Atalay’a yönelik gerçekleştirilen karalama kampanyasını kınayan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“ TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi temsilcileri ile birlikte 6 Aralık 2018 günü düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada asgari ücretin nefes alınabilecek düzeyde tespit edilmediği takdirde, ülkemizde de çalışanların mutsuz ve huzursuz olabileceğini kastederek, “Bu daha ne kadar böyle gider, bilmiyorum, ama Fransa’da gitmediğini gördük,” şeklinde açıklamada bulunmuştur.
 
“Sayın Genel Başkan Ergün ATALAY yapmış olduğu bu açıklamayla, ülkemizde sadece geçim sıkıntısı çeken tüm çalışanlara değil, aynı zamanda sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur.

“Ancak, iyi niyet ve hakkaniyete dayanan bu açıklamanın yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada yer alması üzerine, bazı çevrelerin Sayın Genel Başkanımıza haksız ve ölçüsüz düzeyde saldırı ve karalamalarda bulundukları görülmektedir.

“Genel Başkanımız Sayın Ergün ATALAY, Türkiye Cumhuriyeti’nin milli değerlerine, milletine ve demokrasiye bağlı bir kişiliğe sahip olduğunu her ortamda ve her zaman göstermiştir. Bunun önemli örneklerinden biri, Sayın Ergün Atalay’ın “15 Temmuz Darbe Girişimi”ne karşı ilk andan itibaren dik duruşu ve darbe girişimine karşı ülkemizde ve uluslararası alanda gerçekleştirdiği etkin mücadeledir. Bu mücadelede konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar da Genel Başkanımız Ergün Atalay7ın yanında yer almıştır.

“TÜRK-İŞ’in politikalarını belirleyen temel belge olan “TÜRK-İŞ’in 24 İlkesi”nden biri “yoksullukla mücadele” ile ilgilidir. TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilen bu belge, Konfederasyonumuzun ve bağlı sendikalarımızın mücadelesinde ve politikalarının hayata geçmesinde yol gösterici olmaktadır. “TÜRK-İŞ’in 24 İlkesi” olarak bilinen ve bu 24 maddeden biri olan “Yoksullukla Mücadele” maddesinin Genel Başkanımıza ve Yönetim Kurulu’na verdiği görev, sadece temsil ettiği işçilerin değil, aynı zamanda ülkemizde yaşayan her vatandaşımızın yoksullaşmasına karşı mücadele etmektir. Belgenin bu maddesine dayanarak bir sorumluluk örneği gösteren Genel Başkanımız Ergün ATALAY, ülkemizde yaygınlaşan yoksullaşmayı dikkate alarak asgari ücretin adil ve insan onuruna yakışır bir düzeyde tespit edilmesini dile getirmiş ve talep etmiştir. Bu talep, demokrasinin vazgeçilmez kurumları olan sendikaların ve konfederasyonların olmazsa olmaz görevlerinden biridir.

“Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde ve TÜRK-İŞ’in her ay yaptığı aylık gıda harcamalarında açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili tespit edilen rakamlar Sayın Genel Başkanımızın asgari ücretle ilgili talep ettiği miktarın ne kadar gerçekçi olduğunu göstermektedir. Ülkemiz şartlarında yaşanan yoksulluk ve geçim sıkıntısı açık bir şekilde ortada iken, Genel Başkanımızın asgari ücretle ilgili olarak yaptığı haklı açıklama üzerine yapılan bu karalama kampanyasını kabul edilemez buluyoruz. 

“Türkiye YOL-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu olarak, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün ATALAY’a yönelik gerçekleştirilen karalama kampanyasını kınıyor, Genel Başkanımız Sayın Ergün ATALAY’ın yaptığı asgari ücretle ilgili açıklamalara katılıyoruz. Sonuna kadar Genel Başkanımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


                                                                                                                                                                 Türkiye YOL-İŞ Sendikası
                                                                                                                                                                                Genel Merkez Yönetim Kurulu